
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
Dnia 13.03 2025r, na lekcji matematyki uczniowie przeprowadzili eksperyment mający na celu zrozumienie i obliczenie liczby Pi (π). Celem zajęć było zapoznanie uczniów z właściwościami liczby Pi, jej zastosowaniem w geometrii oraz sposobem jej obliczania przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Lekcja rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia nauczyciela, który wyjaśnił, czym jest liczba Pi. Omówiono, że Pi to stała matematyczna, która jest stosunkiem obwodu okręgu do jego średnicy. Jest to liczba niezmienna dla wszystkich okręgów, a jej wartość wynosi około 3,14159, choć w matematyce jest używana w formie nieskończonego rozwinięcia dziesiętnego.
Po części teoretycznej uczniowie przystąpili do praktycznego eksperymentu. Wyszukali różnorodne okrągłe przedmioty, które znajdowały się wokół nich, takie jak: koła, filiżanki, talerze, kubki, nakrętki, płyty CD i inne przedmioty o okrągłym kształcie.
Każdy z uczniów zmierzył średnicę i obwód wybranego przedmiotu. Do mierzenia obwodu użyto miary krawieckiej. Następnie uczniowie obliczyli liczbę Pi, dzieląc zmierzony obwód przez średnicę danego przedmiotu. W wyniku tych obliczeń, uczniowie stwierdzili, że niezależnie od wielkości okręgu, stosunek obwodu do średnicy zawsze daje wartość zbliżoną do liczby Pi, która wynosi około 3,14. Uczniowie zauważyli, że liczba Pi pojawia się w różnych przedmiotach w ich otoczeniu, a stosunek obwodu do średnicy jest zawsze stały, co potwierdziło teorię matematyczną. Zajęcia pozwoliły im zrozumieć, jak powszechnie występuje liczba Pi w codziennym życiu i jak jest wykorzystywana w matematyce, fizyce i inżynierii.
Nauczyciele matematyki
Zdjęcia TUTAJ: