Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.
(…)Każdy z was znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.
Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić.
Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.
Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić.
Nie można zdezerterować.
Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba <> i <>,
tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie.
Tak, obronić – dla siebie i dla innych.
Św. Jan Paweł II
Podstawą działania Samorządu Uczniowskiego jest prawo uczniów do aktywności w szkole i w środowisku lokalnym. Prawo to mają wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni wspólnie tworzą samorząd. Samorząd nadaje szkole wymiar instytucji demokratycznej i obywatelskiej. Każdy uczeń poprzez udział w nim powinien poczuć się częścią szkolnej wspólnoty i uzyskać wpływ na rzeczywistość. Zaangażowanie uczniów w rozwój szkoły i przyjęcie za nią współodpowiedzialności sprzyja tworzeniu partnerskich relacji między uczniami, nauczycielami i dyrekcją.
SAMORZĄD TWORZĄ WSZYSCY UCZNIOWIE SZKOŁY!!!
PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Emilia Kowal
Zastępca przewodniczącej
Kaspian Łazarski
Członkowie samorządu uczniowskiego pracują w następujących sekcjach:
- kulturalno- rozrywkowej,
- wolontarystycznej,
- gospodarczej.
AKCJE I DZIAŁANIA STAŁE:
- Diagnozowanie potrzeb społeczności uczniowskiej.
- Prowadzenie gazetki Samorządu Uczniowskiego i dbanie o jej estetykę; wywieszanie aktualnych informacji o pracy Samorządu Uczniowskiego.
- Informowanie społeczności szkolnej o akcjach organizowanych na terenie naszej szkoły.
- Całoroczna zbiórka nakrętek pn. „Wkręć się w pomaganie”.
- Udział w akcjach charytatywnych pn. „Spełniamy marzenia”, „Pomóż i Ty”.
- Spotkania Rady Samorządu Uczniowskiego z opiekunem i Dyrektorem szkoły.
- Współpraca z Radą Rodziców naszej szkoły.
- Aktualizacja informacji o działalności Samorządu Uczniowskiego na stronie internetowej szkoły.
- Współpraca z instytucjami oraz fundacjami organizującymi akcje charytatywne.
- Udział w uroczystościach szkolnych – wystawienie Pocztu Sztandarowego.
- Działania wynikające z bieżących potrzeb i sytuacji.
7 października w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klas IV- VII decydowali o zwycięstwie jednego z 6 kandydatów. Na specjalnie przygotowanych kartach kreślili znak X przy wybranym nazwisku. Komisja w składzie: Julia Zięcik kl. VIIa, Wirginia Adamus kl. VIIa oraz Zuzanna Okoń kl. VIIa dbała o prawidłowy przebieg głosowania. Po przeliczeniu głosów wyniki przedstawiały się następująco:
Emilia Kowal kl. VIIB- 21 głosów, Kaspian Łazarski kl. VIIa- 20 głosów, Adam Tomczyk kl. V- 12 głosów, Dawid Czaiński kl. IV- 12 głosów, Mikołaj Dębowski kl. VIb- 9 głosów, Rafał Majecki kl. VIa- 8 głosów. Przewodniczącą szkoły została Emilia Kowal.
Wszystkim kandydatom gratulujemy wyników, a przewodniczącej życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
Opiekun S.U. Aleksandra Skórnicka
W środę, 5 października br. w naszej szkole odbyły się wybory nowego przewodniczącego. Swoją kandydaturę zgłosiło sześciu uczniów z klas IV-VIII. Byli to: Aleksandra Dobrowolska kl. IV, Michał Krupski kl. Va, Miłosz Wąsowicz kl. Vb, Bartosz Cegieła kl. VIa, Daniel Binkowski kl. VIb, Aleksandra Janduła kl. VIII. W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/2023 została Aleksandra Janduła. W skład Rady Samorządu weszli Bartosz Cegieła i Miłosz Wąsowicz. Wszystkim kandydatom gratulujemy wyników, a nowej przewodniczącej życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.
Opiekun SU- Aleksandra Skórnicka
Sprawozdanie z działalności Samorządu Uczniowskiego
w roku szkolnym 2021/ 2022
Działalność Samorządu Uczniowskiego w pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/2022 polegała na aktywnym udziale uczniów w życiu szkoły i pracy na rzecz społeczności uczniowskiej.
Podstawą działania Samorządu Uczniowskiego jest prawo uczniów do aktywności w szkole
i w środowisku lokalnym. Prawo to mają wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni wspólnie tworzą samorząd. Samorząd nadaje szkole wymiar instytucji demokratycznej i obywatelskiej. Każdy uczeń poprzez udział w nim powinien poczuć się częścią szkolnej wspólnoty i uzyskać wpływ na rzeczywistość. Zaangażowanie uczniów w rozwój szkoły i przyjęcie za nią współodpowiedzialności sprzyja tworzeniu partnerskich relacji między uczniami, nauczycielami i dyrekcją
20 września odbyło się pierwsze spotkanie, na którym trójki klasowe jednogłośnie podjęły decyzję, że przewodniczącą SU zostanie ponownie uczennica klasy VIIIb Marta Zięcik, która nie mogła sprawować swojej funkcji w ubiegłym roku szkolnym z uwagi na zdalne nauczanie.
Zarząd Samorządu Uczniowskiego tworzą:
Przewodnicząca- Marta Zięcik,
Z-ca przewodniczącej- Fabiola Barabasz.
Przewodnicząca i opiekun SU ściśle współpracują z dyrekcją szkoły ustalając i podejmując wspólne działania.
Członkowie samorządu uczniowskiego pracują w następujących sekcjach:
kulturalno- rozrywkowej,
wolontarystycznej,
gospodarczej.
Pierwsze spotkanie zarządu SU z przedstawicielami samorządów klasowych odbyło się 4 października. Ustalono wówczas system kolejnych zebrań oraz podjęto pierwsze działania. Kolejne zebrania odbywały się w miarę potrzeb.
Samorząd Uczniowski sprawuje opiekę nad Pocztem Sztandarowym oraz Klubem Wolontariatu Szkolnego.
W skład Pocztu Sztandarowego wchodzą:
Chorąży- Szymon Łączek kl. VIIIa, Kuba Dumin kl. VIIIb,
Asysta – Lena Walasek kl. VIIa, Weronika Pura kl. VIIa, Fabiola Barabasz kl. VIIIb, Zuzanna Olczyk kl. VIIIb
Podjęte działania oraz akcje, w których uczestniczył samorząd:
Prowadzenie gazetki Samorządu Uczniowskiego i dbanie o jej estetykę; wywieszanie aktualnych informacji o pracy Samorządu Uczniowskiego.
Udział w uroczystościach szkolnych – wystawienie Pocztu Sztandarowego podczas ważnych świąt szkolnych i lokalnych:
Święto Patrona naszej szkoły św. Jana Pawła II.
Ślubowanie pierwszoklasistów.
Święto 11 listopada- uroczysta akademia w szkole.
Gminne obchody Święta Niepodległości w Kluczewsku.
Święto Konstytucji 3 Maja.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej przewodnicząca szkoły wręczyła kwiaty dyrekcji oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia od całej społeczności szkolnej.
Oddawanie szacunku poległym w obronie Ojczyzny poprzez zapalenie zniczy oraz złożenie kwiatów na grobach Żołnierzy spoczywających na cmentarzu Parafialnym w Kluczewsku oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II Wojny Światowej w kluczewsku.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Uczniowie
i przedszkolaki z naszej placówki chcąc okazać wsparcie i solidarność z dziećmi, których prawa nie są respektowane przystąpili do realizacji różnych działań. Podsumowanie tygodniowej akcji odbyło się 25 listopada w sali gimnastycznej. Uczniowie obejrzeli prezentację pt. „Znam swoje prawa” oraz przyozdobieni niebieskimi kotylionami
i serduszkami zrobili wspólne zdjęcia.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania- przewodnicząca SU wraz z opiekunem włączyli się w czytanie wierszy Krystyny Konarskiej – Łosiowej.
8 listopada br. odbyły się zdalne konsultacje Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia dla województwa świętokrzyskiego. Wśród 3 tys. młodych osób uczestniczących w Konsultacjach dla Młodych byli również uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kluczewsku. Konsultacje dla Młodych organizowane przez Radę Dialogu
z Młodym Pokoleniem oraz Pełnomocnika Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotra Mazurka dają szansę młodym Polakom współdecydować o przyszłości Polski.6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj. Tego dnia cała Społeczność Szkolna
w czerwonych czapeczkach powitała z radością przybyłego gościa. W sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie, w którym uczniowie klasy Vb przybliżyli postać św. Mikołaja oraz tradycje mikołajkowe obchodzone w różnych państwach świata. Jak co roku Mikołaj przywiózł prezenty, którymi obdarował wszystkie dzieci. Dodatkowo każdy uczeń
i przedszkolak otrzymał czekoladę. W podziękowaniu dzieci śpiewały piosenki
i recytowały wiersze. Szkoda, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku.
W ramach działalności Klubu Wolontariatu Szkolnego braliśmy udział w następujących akcjach:
Akcja Spełniamy Marzenia- Od kilku lat Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kluczewsku współpracuje z ZPO nr 1 we Włoszczowie, która co roku organizuje akcję „Spełniamy Marzenia”. W tym roku nasi uczniowie wcielając się w rolę Świętego Mikołaja przygotowali paczkę dla dziecka z okolic Włoszczowy. Rodzina z naszej szkoły także otrzymała prezenty świąteczne przygotowane przez ww placówkę. Otrzymaliśmy także używany laptop (w dobrym stanie technicznym), który przekazany został potrzebującemu uczniowi z naszej szkoły.
Od połowy września do końca listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji charytatywnej „Szkoło pomóż i Ty”. Jest to akcja organizowana już od kilkunastu lat przez Fundacje na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. W tym roku szkolnym sprzedaż cegiełek miała na celu zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego oprogramowania i komputera dla 10- letniego Kacpra Pawłowskiego. Cierpi on na dziecięce porażenie mózgowe, objawiające się czterokończynowym niedowładem. Specjalistyczny sprzęt pomoże mu w komunikacji, nauce pisania, czytania i mówienia. Wśród uczniów naszej szkoły rozprowadzane były cegiełki (kalendarzyki, pomoce dydaktyczne) w cenie 2 zł. Każdy mógł zakupić dowolna ilość. Wspólnie udało się uzbierać 209,80zł.
Cały czas trwa akcja Wkręć się w pomaganie mająca na celu pokrycie kosztów leczenia osób niepełnosprawnych poprzez zbiórkę plastikowych zakrętek.
3 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie klasy IVa i VII wystąpili w przedstawieniu teatralnym o charakterze edukacyjnym pt. „Rodzina- to My!”. W swoim występie zwrócili uwagę na to, że rodzina ma duży wpływ na kształtowanie się najważniejszych wartości, takich jak: miłość, dobroć, szacunek do drugiego człowieka oraz umiejętność współodczuwania i dzielenia się z innymi. Uroczystość uświetnił układ taneczny do piosenki pt. „Jerusalem” wykonany przez dziewczynki z klasy II i III.
Przygotowanie kiermaszu ozdób bożonarodzeniowych. Zebrana kwota- 372,50; za którą zakupione zostały szyfonowe spódniczki, które posłużą do występów szkolnych.
Przygotowanie kiermaszu ciast. Zebrana kwota to 328,10; która przeznaczona została na bieżące wydatki związane z zakończeniem roku szkolnego.
Współorganizacja Szkolnego Święta Wiosny.
Współorganizowanie Dnia Pustej Klasy połączonego z Dniem Wolnej Książki.
Przy współpracy z biblioteką szkolną zorganizowano VI Rejonowy Konkurs Recytatorski Maria Konopnicka poetka, pisarka dziecięcej radości i dorosłej troski.
Przy współpracy z biblioteką szkolną zorganizowano szkolny konkurs plastyczny Twórczość Marii Konopnickiej w ilustracjach dzieci.
Podsumowując niniejsze sprawozdanie możemy stwierdzić, że prace zaplanowane na rok szkolny 2021/2022 zostały zrealizowane. Samorząd Uczniowski stwierdza, że prawa ucznia były przestrzegane w naszej szkole.
Przewodnicząca SU- Marta Zięcik
Opiekun SU- Aleksandra Skórnicka